JAK UCZYĆ SIĘ SAMODZIELNIE

Materiały do nauki języka niemieckiego metodą bezpośrednią “Deutsch Direkte Methode” znakomicie nadają się do samodzielnej nauki języka bez konieczności uczestnictwa w kursach językowych w szkole językowej, choć ta forma jest przez nas najbardziej polecana.
Jeżeli jednak nie masz możliwości nauki w szkole językowej możesz samodzielnie w bardzo krótkim czasie opanować język. Jak szybko i z jakim efektem będzie już tylko zależało od Ciebie.
W samodzielnej nauce nie ma rygoru cyklicznego pojawiania się w szkole językowej więc sam musisz zadbać o systematyczność.

Materiał jest tak skonstruowany, że najpierw jest wprowadzone słownictwo lub wyrażenie, następnie w oparciu o nie i z ich użyciem zbudowane są pełne zdania, tak aby nie pomijać kontekstu w jakich mogą one być zastosowane.

Gdy po raz pierwszy masz do czynienia z daną partią materiału ważne jest aby posiłkować się słownikiem, który znajduje się na końcu każdego podręcznika, tak aby na każdym etapie nauki mieć pełną swiadomość i zrozumienie każdego zastosowanego wyrażenia.
Po przetłumaczeniu słowa lub zwrotu przechodzimy do pełnego zdania, które odsłuchujemy z płyty CD (to bardzo ważne!) i kilkakrotnie na głos powtarzamy. Ważne aby każde nowo wprowadzone słowo i zdanie było kilkakrotnie powtórzone na głos, aby lepiej ‘utkwiło’ w pamięci.
Po tak przerobionej całej lekcji wracamy do jej początku i ponownie odsłuchujemy i powtarzamy ale większymi partiami materiału, tak że po kilku-kilkunastu powtórzeniach samodzielnie czujemy, że materiał jest w miarę dobrze przerobiony nie przejmując się, że możemy nic z danej lekcji po chwili nie zapamietać.

Po przerobieniu trzech lekcji, wracamy do lekcji pierwszej i powtarzamy wszystko od początku. Po lekcji czwartej wracamy do lekcji pierwszej i powtarzamy cały materiał. Dopiero po przerobieniu lekcji szóstej wracamy do początku lekcji drugiej i w ten sposób przechodzimy przez cały podręcznik.

Każde rozpoczęcie materiału po przerwie rozpoczynamy od powtórzenia materiału składającego się z 5-6 lekcji wstecz, ale w szybkim tempie.

Główna zasada nauki języka obcego metodą bezpośrednią są powtórki. Tych nigdy za wiele.

W miarę jak poznajemy coraz większy zasób słowictwa samodzielnie musimy zadbać również o naukę czytania i pisania. Poza wiec powtórkami materiału na głos, czytamy większe partie materiału oraz przepisujemy zarówno dyktanda jak i fragmenty lekcji – zwłaszcza te, które przysparzają nam najwięcej problemów podczas ich nauki.

W odpowiednich miejscach w podręczniku występują odnośniki do ćwiczeń, które znajdują sie na końcu każdego z nich – ważne jest aby spróbowac je rozwiązać samodzielnie bez posiłkowania się kluczem czyli rozwiązaniami, które znajdują się zaraz za nimi.

Jedno jest pewne – im więcej powtórek materiału i większa częstotliwość wracania do nauki języka niemieckeigo oraz im częstsze odsłuchiwanie materiału z płyt CD, tym nauka jest coraz szybsza i przede wszystkim przyjemniejsza.

A więc do dzieła!